PROCEDURA UBIEGANIA SIĘ O CERTYFIKAT
Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR) przygotowało kryteria i procedury tworzące system certyfikacji, w ramach którego osoby szkolące się w nurcie TSR mogą ubiegać się o certyfikaty potwierdzające ich kompetencje i uprawniające do pracy w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach. Program certyfikacyjny został stworzony w celu potwierdzania kompetencji praktyków stosujących ten model, a tym samym podnoszenia standardów pracy osób i instytucji działających w nurcie TSR.
Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach prowadzi proces certyfikacji w całości zewnętrzny wobec podmiotów szkolących.
Osoby szkolące się i pracujące w nurcie PSR/TSR mogą po spełnieniu wszystkich kryteriów procesu certyfikacji PSTTSR ubiegać się o Certyfikat:
Certyfikat Konsultanta Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach
potwierdzający kompetencje w pracy z ludźmi w pozaterapeutycznym kontekście (np. pracownicy socjalni, asystenci rodzinni, nauczyciele, kuratorzy sądowi, doradcy zawodowi itp.) w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach.
Kryteria:
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu PSTTSR (wraz z opłaconymi składkami członkowskimi).
2. Wykształcenie wyższe licencjackie, magisterskie lub podyplomowe (kierunki humanistyczne/społeczne – psychologia, socjologia, pedagogika, resocjalizacji, itp. lub medyczne).
3. Minimum 200 godzin szkoleń akredytowanych.
4. Własna praca rozwojowa – minimum 100 godz.
5. Praktyka zawodowa – minimum 3 lata pracy, w tym co najmniej 200 godzin pracy w nurcie PSR/TSR.
6. Rekomendacja (jednego) superwizora PSTTSR.
ŁĄCZNIE minimum 500 godzin
Certyfikat Terapeuty Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach
potwierdzający kompetencje do samodzielnego prowadzenia terapii w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach. Jego uzyskanie wiąże się ze zrealizowaniem ścieżki certyfikacji, trwającej min 3 lata* i obejmującej co najmniej 870 godzin kształcenia zgodnie ze standardami wypracowanymi przez PSTTSR. Certyfikowani terapeuci PSTTSR są zobowiązani do poddawania swojej pracy regularnej superwizji, dbania o swój rozwój zarówno osobisty jak i zawodowy oraz przestrzegania Kodeksu Etyki PSTTSR.
* Długość trwania ścieżki kształcenia jest zróżnicowana i zależy od tempa, w jakim osoba realizująca proces decyduje się i/lub jest gotowa spełniać poszczególne kryteria. Najkrótszy czas, w jakim można zrealizować proces certyfikacji i uzyskać tytuł terapeuty to 3 lata.
Kryteria uzyskania Certyfikatu obowiązujące osoby rozpoczynające szkolenie od 01.01.2023 roku:
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu PSTTSR (wraz z opłaconymi składkami członkowskimi).
2. Wykształcenie wyższe magisterskie (kierunki humanistyczne/społeczne – psychologia, socjologia, pedagogika, resocjalizacji, itp. lub medyczne), lub podyplomowe (w przypadku wykształcenia wyższego, innego niż wskazane).
3. Minimum 200 godzin szkoleń akredytowanych.
4. Własne doświadczenia rozwojowe – minimum 100 godz.
5. Praktyka zawodowa – minimum 3 lata pracy (w tym nie mniej niż 360 godzin) w charakterze terapeuty (doświadczenia w pracy indywidualnej, z parami, rodzinami i/lub grupami) w nurcie PSR/TSR.
6. Dodatkowe 150 godzin szkoleń specjalistycznych w konwencji PSR/TSR.
7. 60 godzin superwizji pracy własnej u min. dwóch różnych superwizorów PSTTSR.
8. Rekomendacje dwóch superwizorów PSTTSR.
ŁĄCZNIE minimum 870 godzin
Kryteria uzyskania Certyfikatu obowiązujące osoby, które rozpoczęły szkolenie przed 01.01.2023 roku*:
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu PSTTSR (wraz z opłaconymi składkami członkowskimi).
2. Wykształcenie wyższe magisterskie (kierunki humanistyczne/społeczne – psychologia, socjologia, pedagogika, resocjalizacji, itp. lub medyczne), lub podyplomowe (w przypadku wykształcenia wyższego, innego niż wskazane).
3. Minimum 200 godzin szkoleń akredytowanych.
4. Własna praca rozwojowa – minimum 100 godz.
5. Praktyka zawodowa – minimum 3 lata pracy (w tym nie mniej niż 360 godzin) w charakterze terapeuty (doświadczenia w pracy indywidualnej, z parami, rodzinami i/lub grupami) w nurcie PSR/TSR.
6. Dodatkowe 100 godzin szkoleń specjalistycznych w konwencji PSR/TSR.
7. 40 godzin superwizji pracy własnej u dwóch różnych superwizorów PSTTSR.
8. Rekomendacje dwóch superwizorów PSTTSR.
ŁĄCZNIE minimum 800 godzin
*Zgodnie z Uchwałą nr 03/09/2022 z dnia 28.09.2022 r., osoby, które w dniu wejścia w życie nowych kryteriów uzyskiwania certyfikatu (tj. 1 stycznia 2023 r.) są w trakcie procesu kształcenia, kontynuują ów proces zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami, jednak złożenie wniosku certyfikacyjnego musi nastąpić nie później niż do końca 2025 roku.
Osoby, które:
- rozpoczynają szkolenie od 1 stycznia 2023 roku
- nie spełnią wymaganych kryteriów uzyskania certyfikatu do końca 2025 roku
realizują proces certyfikacyjny zgodnie z nowymi zasadami.
Certyfikat Psychoterapeuty PSTTSR (zgodny z zaleceniami ujętymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2021 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2021 r. poz. 2400). oraz minimami szkoleniowymi Polskiej Rady Psychoterapii)
potwierdzający kwalifikacje do samodzielnego prowadzenia psychoterapii w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach.
Certyfikowani psychoterapeuci PSTTSR są zobowiązani do poddawania swojej pracy regularnej superwizji, dbania o swój rozwój zarówno osobisty jak i zawodowy oraz przestrzegania Kodeksu Etyki PSTTSR.
Kryteria uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty:
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu PSTTSR (wraz z opłaconymi składkami członkowskimi).
2. Wykształcenie wyższe magisterskie (zgodny z zaleceniami Polskiej Rady Psychoterapii
i aktualnie obowiązującymi przepisami).
3. Ukońoczenie atestowanego szkolenia, trwającego min. 4 lata i obejmującego co najmniej 1400 godzin zgodnego z minimami szkoleniowymi PRP w wymiarze określonym w przepisach Ministerstwa Zdrowia:
a) min. 600 godzin kształcenia teoretycznego oraz umiejętności i metod praktycznych
b) min. 250 godzin własnych doświadczeń rozwojowych
c) min. 150 godzin superwizji indywidualnej lub grupowej
d) min. 400 godzin stażu klinicznego
Potwierdzone dokumentem wydawanym przez ośrodek szkoleniowy w formie zaświadczenia lub dyplomu.
4. Praktyka psychoterapeutyczna – minimum 3 lata pracy (w tym nie mniej niż 360 godzin) w charakterze psychoterapeuty (doświadczenia w pracy indywidualnej, ze związkami, rodzinami i/lub grupami) w nurcie PSR/TSR. Liczone od ukończenia drugiego roku kształcenia.
5. Przygotowanie opisu procesu psychoterapeutycznego pracy indywidualnej lub ze związkiem lub rodziną lub grupą w nurcie PSR/TSR.
6. Złożenie egzaminu certyfikacyjnego przed Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Komisję Certyfikacyjną na wniosek Zarządu PSTTSR.
ŁĄCZNIE minimum 1760 godzin
*w okresie przejściowym (tj. do momentu zakończenia pierwszej edycji szkoły) – osoby, które posiadają certyfikat terapeuty PSTTSR i mogą wykazać się dorobkiem szkoleniowym oraz doświadczeniem w praktyce zawodowej wskazującym na spełnienie kryteriów uzyskania certyfikatu psychoterapeuty zgodnego z zaleceniami ujętymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2021 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2021 r. poz. 2400) i minimami szkoleniowymi Polskiej Rady Psychoterapii, mogą go uzyskać w trybie „eksternistycznym”. Wówczas taka osoba, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku może podejść do egzaminu bez konieczności realizowania kształcenia 4-letniego.
Certyfikat Trenera Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach
potwierdzający kompetencje i uprawniający do samodzielnego prowadzenia szkoleń w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach.
Udział w szkoleniach prowadzonych przez certyfikowanych trenerów jest zaliczany do procesu certyfikacji PSTTSR.
Kryteria:
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu PSTTSR (wraz z opłaconymi składkami członkowskimi).
2. Wykształcenie wyższe magisterskie lub podyplomowe (kierunki humanistyczne/społeczne – psychologia, socjologia, pedagogika, resocjalizacji, itp. lub medyczne).
3. Certyfikat terapeuty TSR.
4. Minimum 400 godzin szkoleń z zakresu PSR/TSR (w tym kurs podstawowy i zaawansowany oraz szkolenia specjalistyczne, konferencje).
5. Własna praca rozwojowa – minimum 100 godz.
6. Praktyka zawodowa – co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy indywidualnej, z parami, rodzinami lub grupami w nurcie PSR/TSR.
7. Realizacja minimum 300 godzin szkoleń z zakresu PSR/TSR (w tym 30 godz. w asyście trenera PSTTSR).
8. Rekomendacje dwóch trenerów PSR (w tym jednego z tytułem superwizora PSTTSR).
Certyfikat Superwizora Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach:
potwierdzający kompetencje i uprawniający do samodzielnego prowadzenia superwizji w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach.
Udział w superwizjach prowadzonych przez certyfikowanych superwizorów jest zaliczany do procesu certyfikacji PSTTSR.
Poniższa procedura reguluje zasady realizowania procesu certyfikacji superwizorskiej dla osób, które posiadają certyfikat terapeuty i trenera PSTTSR i są zainteresowane dalszą ścieżką rozwoju w tym nurcie. Jednocześnie stanowi ona odpowiedź na zwiększone potrzeby środowiska osób pracujących w nurcie TSR i coraz bardziej dynamiczny rozwój Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, a co za tym idzie samego podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach w Polsce.
- Warunki wstępne
O status superwizora-aplikanta mogą ubiegać się osoby, które uzyskały rekomendację Rady Merytorycznej PSTTSR na podstawie pisemnego wystąpienia do Zarządu PSTTSR z wnioskiem o zgodę na otwarcie aplikacji do certyfikatu superwizora, zawierającym doświadczenie i dokonania osoby kandydującej.
*w okresie przejściowym (tj. do 22.03.2023 roku) – osoby, które posiadają certyfikat terapeuty i trenera PSTTSR i mogą wykazać się doświadczeniem w pracy terapeutycznej oraz superwizyjnej, wskazującym na spełnienie kryteriów uzyskania certyfikatu superwizora, mogą go uzyskać bez konieczności przechodzenia ścieżki aplikacyjnej. - Kryteria, jakie musi spełnić osoba kandydująca do otwarcia aplikacji superwizorskiej
W celu uzyskania rekomendacji, osoba kandydująca składa wniosek wraz z następującymi dokumentami:
A. Kopia/skan certyfikatu terapeuty TSR uzyskanego co najmniej 3 lata przed ubieganiem się o aplikację,
B. Kopia/skan Certyfikatu trenera TSR uzyskanego co najmniej rok przed ubieganiem się o aplikację,
C. Kopia/skany zaświadczeń potwierdzających fakt ukończenia minimum 500 godzin szkoleń z zakresu PSR/TSR (w tym kurs podstawowy i zaawansowany oraz szkolenia specjalistyczne, konferencje),
D. Zaświadczenia/oświadczenia dot. praktyki zawodowej – co najmniej 6 lat doświadczenia w pracy indywidualnej, z parami, rodzinami lub grupami z wykorzystaniem PSR/TSR, po ukończeniu szkolenia zaawansowanego,
E. Zaświadczenie superwizora/superwizorów PSTTSR o odbytych minimum 60 godzinach superwizji własnej pracy w nurcie TSR (w tym co najmniej 45 godzin pracy terapeutycznej) od momentu uzyskania certyfikatu terapeuty,
F. Wykazanie się co najmniej trzema własnymi aktywnościami na rzecz rozwoju TSR / PSR, od momentu uzyskania certyfikatu terapeuty PSTTSR (np. publikacja artykułów w czasopiśmie PSTTSR, wystąpienia na Konferencji PSTTSR, warsztaty konferencyjne, wywiady na temat TSR/PSR itp.). Udokumentowane za pomocą zaświadczeń/oświadczeń (z podaniem źródła w przypadku wywiadów/publikacji),
G. Zgodę certyfikowanego superwizora PSTTSR na objęcie merytoryczną opieką szkoleniowej pracy superwizorskiej osoby kandydującej. Superwizorem przygotowującym osobę aplikującą powinna być inna osoba, niż udzielająca rekomendacji do certyfikatu terapeuty,
H. Potwierdzenie wniesienia opłaty aplikacyjnej. - Procedura składania i rozpatrywania wniosków
Wniosek o zgodę na otwarcie aplikacji superwizorskiej wraz z kompletem dokumentów potwierdzających fakt spełnienia niezbędnych kryteriów należy przesłać na adres mailowy Stowarzyszenia: stowarzyszenie@psttsr.pl. Wysokość opłaty za postępowanie aplikacyjne wynosi 200zł płatne na konto PSTTSR – Santander Bank 36 1090 2763 0000 0001 3537 3754 tytułem „aplikacja superwizorska – imię i nazwisko”.
A. Zarząd (lub powołana do tego Komisja) sprawdza wniosek pod względem formalnym,
B. W przypadku braków, osoba kandydująca zostaje powiadomiona o konieczności dokonania uzupełnienia za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jeśli nie spełnia niezbędnych kryteriów otwarcia aplikacji superwizorskiej, otrzymuje pisemną informację wraz z uzasadnieniem,
C. Kompletnie wypełnione wnioski zostaną przesłane Radzie Merytorycznej,
D. Po uzyskaniu rekomendacji Rady Merytorycznej PSTTSR, Zarząd PSTTSR podejmuje uchwałę w sprawie otwarcia aplikacji i informuje osobę o rozpoczęciu aplikacji superwizorskiej. W przypadku odrzucenia wniosku kandydat otrzymuje pisemną informację wraz z uzasadnieniem. -
Przebieg i zasady aplikacji superwizorskiej
Osoba uzyskuje zaświadczenie o rozpoczęciu procesu, potwierdzające uzyskany status. Od tego momentu:
A. ma prawo posługiwać się tytułem superwizor-aplikant Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR),
B. jej nazwisko zostaje wpisane na listę superwizorów-aplikantów na stronie PSTTSR,
C. superwizor-aplikant uzyskuje uprawnienia do prowadzenia superwizji (pod superwizją certyfikowanego superwizora PSTTSR), które zaliczają się do liczby godzin superwizji niezbędnych do uzyskania certyfikatu terapeuty PSTTSR, natomiast nie jest uprawniony do udzielania rekomendacji do uzyskania certyfikatów,
D. superwizor-aplikant w trakcie trwania aplikacji zobowiązany jest do wykazania się co najmniej pięcioma własnymi aktywnościami na rzecz rozwoju TSR / PSR (np. publikacja, referat, wystąpienie/przeprowadzenie warsztatu na Konferencji Naukowej PSTTSR),
E. superwizor-aplikant zobowiązany jest do realizowania kryteriów procesu certyfikacji określonych w punkcie 5 niniejszej procedury oraz spełnienia wymogów określonych indywidualnie przez superwizora – opiekuna (np. regularne spotkania, dyskusje, wspólna analiza nagrań superwizji, czytanie literatury, przygotowywanie prac itd.).Po spełnieniu wszystkich kryteriów procesu certyfikacji do uzyskania certyfikatu superwizora PSTTSR (jednak w czasie nie krótszym niż 2 lata od momentu rozpoczęcia), superwizor-aplikant ma prawo ubiegania się o certyfikat superwizora PSTTSR.
Kryteria uzyskania Certyfikatu SUPERWIZORA Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach:
1. | Członkostwo w Stowarzyszeniu PSTTSR (wraz z opłaconymi składkami członkowskimi). |
2. | Wykształcenie wyższe magisterskie lub podyplomowe (kierunki humanistyczne/społeczne – psychologia, socjologia, pedagogika, resocjalizacji, itp. lub medyczne). |
3. | Certyfikat terapeuty TSR oraz trenera PSR |
4. | Ukończone minimum 500 godzin szkoleń z zakresu PSR/TSR (w tym kurs podstawowy i zaawansowany oraz szkolenia specjalistyczne, konferencje). |
5. | Własna praca rozwojowa – minimum 100 godz. |
6. | Praktyka zawodowa – co najmniej 8 lat doświadczenia w pracy indywidualnej, z parami, rodzinami lub grupami z wykorzystaniem PSR/TSR, po ukończeniu szkolenia zaawansowanego. |
7. | Minimum 300 godzin zrealizowanych superwizji/konsultacji z zakresu PSR/TSR, co najmniej 2 osób przygotowujących się do uzyskania certyfikatu terapeuty PSTTSR, w tym minimum 100 godzin pod superwizją superwizora PSTTSR. |
8. | Rekomendacje dwóch superwizorów PSTTSR. |
9. | Ukończone szkolenie dotyczące superwizji uznane lub przeprowadzone przez PSTTSR. |
10. | Rekomendacje Rady Merytorycznej PSTTSR, na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej po zapoznaniu się ze złożoną dokumentacją. |
Certyfikaty przyznaje Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR) na podstawie rekomendacji Rady Merytorycznej i/lub procedury egzaminacyjnej. Certyfikaty są przyznawane na okres 5 lat. Po tym czasie podlegają odnowieniu w uproszczonej procedurze (Więcej dowiesz się w zakładce: „ODNAWIALNOŚĆ CERTYFIKATÓW„).
Jak starać się o uzyskanie certyfikatu? (zasady obowiązujące do końca 2023r.)
Osoby, które chcą ubiegać się o przyznanie certyfikatu, zobowiązane są złożyć (za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres: stowarzyszenie@psttsr.pl) kompletnie wypełniony wniosek wraz załącznikami (UWAGA: Zgodnie z instrukcją zamieszczoną we wniosku)
- formularz certyfikacji (do pobrania TU) – należy wypełnić go na komputerze z należytą starannością z uwzględnieniem wszystkich punktów w dokumencie (np. ilość godzin, daty, nazwy uczelni/szkoleń itp.). Istnieje możliwość edycji poniższych tabel w celu wpisania wymaganych kryteriów.
- skany dokumentów potwierdzających fakt spełnienia kryteriów uzyskania danego certyfikatu (zaświadczenia ze szkoleń, superwizji itd.)
- potwierdzenie uiszczenia opłaty certyfikacyjnej (wykaz opłat dostępny TU)
Ocenie formalnej poddane będą jedynie kompletnie wypełnione wnioski wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. Po otrzymaniu wniosku i zapoznaniu się z nim, osoba kandydująca do uzyskania Certyfikatu zostaje poinformowana, czy formularz spełnia kryteria formalne. W przypadku braków, zostaje powiadomiona o konieczności uzupełnienia wniosku w określonym terminie.
Wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami należy składać w terminach:
- do końca kwietnia, Rada Merytoryczna i Zarząd podejmują decyzję do końca maja;
- do końca sierpnia, Rada Merytoryczna i Zarząd podejmują decyzję do końca września;
- do końca grudnia, Rada Merytoryczna i Zarząd podejmują decyzję do końca stycznia kolejnego roku.
W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu danego Certyfikatu. Osoby, które uzyskają pozytywną ocenę na wszystkich etapach otrzymują stosowny Certyfikat przyznany przez Zarząd PSTTSR o czym zostaną poinformowane drogą mailową. Ich nazwiska zostaną opublikowane na liście osób certyfikowanych stronie PSTTSR.
Jak starać się o uzyskanie certyfikatu? (zasady obowiązujące od stycznia 2024r.)
Procedura Certyfikacyjna przebiega w dwóch etapach. Jest ona zgodna ze standardami Polskiej Rady Psychoterapii
Etap I – rozpatrzenie aplikacji
- Nad właściwym przebiegiem procesu przyznawania Certyfikatów w zakresie Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach czuwa Zarząd, Komisja Certyfikacyjna oraz Rada Merytoryczna PSTTSR.
- Osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu zobowiązane są złożyć formularz wraz z wymaganymi dokumentami (za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres: stowarzyszenie@psttsr.pl). Razem z formularzem zgłoszenia, osoby kandydujące składają skany dokumentów potwierdzających fakt spełnienia przez nich wszystkich kryteriów uzyskania danego certyfikatu oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty certyfikacyjnej, zgodę na umieszczenie danych na stronie www.psttsr.pl oraz formularz RODO.
- Formularze certyfikacyjne i inne dokumenty dostępne są na stronie Stowarzyszenia – www.psttsr.pl
- Ocenie formalnej przez Zarząd lub powołaną przez niego komisję poddane będą jedynie kompletnie wypełnione wnioski wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. W przypadku braków osoba kandydująca zostanie powiadomiona o konieczności dokonania uzupełnienia za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- Poprawnie ocenione pod kątem formalnym wnioski zostaną przekazane do oceny merytorycznej członkom Rady Merytorycznej.
- W razie wątpliwości (dot. merytorycznej zawartości wniosku) Rada Merytoryczna może wystąpić o dosłanie dodatkowych informacji dotyczących pracy osoby ubiegającej się o dany Certyfikat (z wyznaczeniem terminu), zaprosić osobę kandydującą na spotkanie, zasięgnąć opinii innej Komisji działającej w ramach Stowarzyszenia (np. Komisji Etyki) i/lub indywidualnie określić warunki dalszego procedowania.
- Jeżeli w podanym terminie informacje nie zostaną uzupełnione, procedura rozpatrywania wniosku zostaje zakończona. Osoba zachowuje prawo do ponownego złożenia wniosku i ubiegania się o Certyfikat w kolejnej sesji certyfikacyjnej.
- Rada obraduje według harmonogramu pracy:
- zgłoszenia do końca kwietnia, RM opiniuje wnioski do końca czerwca;
- zgłoszenia do końca sierpnia, RM opiniuje wnioski do końca października;
- zgłoszenia do końca grudnia, RM opiniuje wnioski do końca lutego kolejnego roku.
- Rada wypracowane opinie przekazuje bezpośrednio Zarządowi PSTTSR
Etap II – egzaminacyjny
Etap ten przebiega inaczej w zależności od ubiegania się o poszczególne Certyfikaty. Dokładne kroki opisane są poniżej.
- Certyfikat Konsultanta/Konsultantki
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje informację osobie kandydującej potwierdzoną stosownym zaświadczeniem o zgodzie na sesje rekomendacyjną.
- Osoba w procesie certyfikacji umawia termin sesji rekomendacyjnej z superwizorem wskazanymi we wniosku.
- Superwizor po zakończonej sesji rekomendacyjnej wystawia konsultantowi w procesie certyfikacji stosowne zaświadczenie z informacją o uzyskanej
rekomendacji. W przypadku jej nieudzielenia, superwizor może wyznaczyć dodatkowe kryteria niezbędne do ponownego starania się o uzyskanie rekomendacji. - Konsultant w procesie certyfikacji uzupełnia wcześniej złożoną dokumentację o zaświadczenie z informacją o uzyskanej rekomendacji Zarządowi.
- Zarząd PSTTSR podejmuje decyzję o przyznaniu danego Certyfikatu w trakcie najbliższej sesji certyfikacyjnej:
zgłoszenia do końca kwietnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca czerwca;
zgłoszenia do końca sierpnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca października;
zgłoszenia do końca grudnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca lutego kolejnego roku. - Osoby, które ukończą proces certyfikacji otrzymują stosowny Certyfikat przyznany przez Zarząd PSTTSR. Ich nazwiska zostaną opublikowane na stronie PSTTSR.
- Certyfikat Terapeuty/Terapeutki
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na sesję
rekomendacyjną potwierdzoną stosownym zaświadczeniem. - Osoba w procesie certyfikacji umawia termin sesji rekomendacyjnej z superwizorami wskazanymi we wniosku.
- Superwizor po zakończonej sesji rekomendacyjnej wystawia terapeucie w procesie certyfikacji stosowne zaświadczenie z informacją o uzyskanej rekomendacji.
W przypadku jej nieudzielenia, superwizor może wyznaczyć dodatkowe kryteria niezbędne do ponownego starania się o uzyskanie rekomendacji. - Terapeuta w procesie certyfikacji uzupełnia wcześniej złożoną dokumentację o zaświadczenie z informacją o uzyskanej rekomendacji Zarządowi.
- Zarząd PSTTSR podejmuje decyzję o przyznaniu danego Certyfikatu w trakcie najbliższej sesji certyfikacyjnej:
zgłoszenia do końca kwietnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca czerwca;
zgłoszenia do końca sierpnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca października;
zgłoszenia do końca grudnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca lutego kolejnego roku. - Osoby, które ukończą proces certyfikacji otrzymują stosowny Certyfikat przyznany przez Zarząd PSTTSR. Ich nazwiska zostaną opublikowane na stronie PSTTSR.
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na sesję
- Certyfikat Psychoterapeuty/Psychoterapeutki
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na przystąpienie do
sesji egzaminacyjnej. - Psychoterapeuta w procesie certyfikacji zgłasza się na sesję egzaminacyjną i przystępuje do egzaminu w wyznaczonym terminie, nie później niż 5 lat od
ukończenia szkolenia. - Zarząd na wniosek Komisji Certyfikacyjnej powołuje Komisję Egzaminacyjną składającą się z osób, które nie brały udziału w procesie szkolenia osób
przystępujących do egzaminu oraz ogłasza termin egzaminu. - Egzamin składa się z dwóch części:
Część I – egzamin teoretyczny obejmujący ocenę wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do prowadzenia psychoterapii. Egzamin obejmuje
zarówno kwestie dotyczące zaprezentowanego przez Kandydata procesu psychoterapii jak i zagadnienia ogólne, w szczególności z zakresu teorii
i praktyki psychoterapii, ze szczególnym uwzględnieniem TSR (grupa podejść systemowych) i opisywania zjawisk w jej terminologii, jak również orientacji
w rozumieniu innych podejść psychoterapeutycznych, psychopatologii, współpracy z innymi specjalistami oraz etyki zawodowej
Cześć II – polega na obronie studium przypadku przedstawionego w dokumentacji. Obrona ma formę rozmowy z Komisją Egzaminacyjną podczas której osoba aplikująca powinna wykazać się wiedzą zgodną z zakresem merytorycznym procesu kształcenia oraz zdolnością i refleksją nad swoją pracą terapeutyczną. - Osoba kandydująca przywozi na egzamin do wglądu dokumentację w wersji papierowej (oryginały lub kopie poświadczone za zgodność z oryginałem), której
wersję elektroniczną wysłała wcześniej. Komisja przechowuje przesłaną wersję elektroniczną, zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami w tym zakresie.
Jeśli w czasie przeprowadzania egzaminów osoba kandydująca nie przedstawi ww. dokumentów do wglądu Obserwatorowi to procedura zostanie przerwana. - Komisja Egzaminacyjna po zakończonej sesji egzaminacyjnej przekazuje Zarządowi informację o wynikach egzaminu.
- Zarząd PSTTSR podejmuje decyzję o przyznaniu Certyfikatu psychoterapeuty w trakcie najbliższej sesji certyfikacyjnej:
egzamin zakończony do końca kwietnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca czerwca;
egzamin do końca grudnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca lutego kolejnego roku. - Osoby, które ukończą proces certyfikacji otrzymują stosowny Certyfikat przyznany przez Zarząd PSTTSR. Ich nazwiska zostaną opublikowane na stronie PSTTSR.
- W przypadku niezdania egzaminu, psychoterapeuta w procesie certyfikacji może podejść do kolejnej sesji egzaminacyjnej.
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na przystąpienie do
- Certyfikat Trenera/Trenerki
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na sesję
rekomendacyjną potwierdzoną stosownym zaświadczeniem. - Trener w procesie certyfikacji umawia termin sesji rekomendacyjnej z superwizorem/trenerem wskazanym we wniosku.
- Superwizor/Trener po zakończonej sesji rekomendacyjnej wystawia trenerowi w procesie certyfikacji stosowne zaświadczenie z informacją o uzyskanej rekomendacji. W przypadku jej nieudzielenia, superwizor/trener może wyznaczyć dodatkowe kryteria niezbędne do ponownego starania się o uzyskanie rekomendacji.
- Trener w procesie certyfikacji uzupełnia wcześniej złożoną dokumentację o zaświadczenie z informacją o uzyskanej rekomendacji Zarządowi.
- Zarząd PSTTSR podejmuje decyzję o przyznaniu danego Certyfikatu w trakcie najbliższej sesji certyfikacyjnej:
zgłoszenia do końca kwietnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca czerwca;
zgłoszenia do końca sierpnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca października;
zgłoszenia do końca grudnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca lutego kolejnego roku. - Osoby, które ukończą proces certyfikacji otrzymują stosowny Certyfikat przyznany przez Zarząd PSTTSR. Ich nazwiska zostaną opublikowane na stronie PSTTSR.
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na sesję
- Certyfikat Superwizora/Superwizorki
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na sesję
rekomendacyjną potwierdzoną stosownym zaświadczeniem. - Superwizor-aplikant umawia terminy sesji rekomendacyjnych z superwizorami wskazanymi we wniosku.
- Superwizorzy po zakończonej sesji rekomendacyjnej wystawiają superwizorowi aplikantowi stosowne zaświadczenia z informacją o uzyskanej rekomendacji.
W przypadku jej nieudzielenia, superwizor może wyznaczyć dodatkowe kryteria niezbędne do ponownego starania się o uzyskanie rekomendacji. - Superwizor-aplikant uzupełnia wcześniej złożoną dokumentację o zaświadczenie z informacją o uzyskanej rekomendacji Zarządowi.
- Rada Merytoryczna wyznacza superwizorowi-aplikantowi termin rozmowy egzaminacyjnej.
- Rada Merytoryczna po zakończonej rozmowie wystawia superwizorowi-aplikantowi stosowne zaświadczenia z informacją o uzyskanej rekomendacji. W przypadku jej
nieudzielenia, Rada Merytoryczna wyznacza dodatkowe kryteria niezbędne do ponownego starania się o uzyskanie rekomendacji. - Superwizor-aplikant uzupełnia wcześniej złożoną dokumentację o zaświadczenie z informacją o uzyskanej rekomendacji Zarządowi.
- Zarząd PSTTSR podejmuje decyzję o przyznaniu danego Certyfikatu w trakcie najbliższej sesji certyfikacyjnej:
zgłoszenia do końca kwietnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca czerwca;
zgłoszenia do końca sierpnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca października;
zgłoszenia do końca grudnia, Zarząd podejmują uchwałę certyfikacyjną do końca lutego kolejnego roku. - Osoby, które ukończą proces certyfikacji otrzymują stosowny Certyfikat przyznany przez Zarząd PSTTSR. Ich nazwiska zostaną opublikowane na stronie PSTTSR.
- W przypadku pozytywnie ocenionych przez Radę Merytoryczną kandydatur, Zarząd PSTTSR przekazuje osobie kandydującej informację o zgodzie na sesję
W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy: stowarzyszenie@psttsr.pl bądź formularz kontaktowy na stronie KONTAKT