Nazywam się Marta Anna Sałapata i jestem psychotraumatolożką specjalizującą się w tematyce straty i żałoby, a od 20 lat jestem nauczycielką akademicką w uniwersytecie Pomorskim w Słupsku. Zajmuję się tanatopedagogiką (czyli taką, która związana jest z umieraniem i śmiercią) oraz językiem, narzędziem komunikacji społecznej. Zwracam szczególną uwagę na to, co i jak mówi się współcześnie o żałobie oraz do osoby przeżywającej stratę. Jest to bardzo istotne, gdyż język może być zarówno wspierający jak i okrutnie krzywdzący. Jestem również certyfikowaną biblioterapeutką, w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystuję literaturę, a w szczególności baśnie i bajki terapeutyczne jako narzędzie wspierania ich w sytuacjach trudnych. Prowadzę także warsztaty dla pedagogów, nauczycieli, pracowników opieki zdrowotnej, pracowników socjalnych i innych grup zawodowych, których dotyczą zagadnienia związane z umieraniem, śmiercią i żałobą, rozwojem kompetencji do radzenia sobie oraz kompetencji zawodowych.
Z wykształcenia jestem doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki (Temat rozprawy: Postawy nauczycieli edukacji wczesnej wobec śmierci – UMK w Toruniu), magistrem pedagogiki ogólnej (Akademia Pomorska w Słupsku), magistrem filologii polskiej (Akademia Pomorska w Słupsku). Ukończyłam dwa stopnie Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej w Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (Warszawa) a także studia podyplomowe: Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna (Akademia Pomorska w Słupsku) oraz Psychotraumatologia (WSB Gdańsk).
