Literatura o TSR

O tsr » Literatura o TSR


Terapia krótkoterminowa BSFT - poszukiwanie rozwiązań. Rozmowa ze Steve'em de Shazerem

artykuł
Wydawnictwo: "Nowiny psychologiczne", nr 3 ;
Rok wydania: 1999


 
Rodzaje relacji klient - terapeuta i ich wykorzystanie w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach

Świtek Tomasz

artykuł
Wydawnictwo: "Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia", nr 6 ;
Rok wydania: 2002


 
Na przekór przyzwyczajeniom

Świtek Tomasz

artykuł
Wydawnictwo: "Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia", nr 1, styczeń ;
Rok wydania: 2000Wybrane wskazówki do pracy terapeutyczno- wychowawczej z młodzieżą (w oparciu o Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach)

Szczepkowski Jacek

artykuł
Wydawnictwo: "Wychowanie na co dzień", nr 10-11 październik-listopad ;
Rok wydania: 2005Cudowne uwolnienie - nowa przestrzeń

Mackiewicz Magdalena

artykuł
Wydawnictwo: "Nowiny psychologiczne" nr 4 ;
Rok wydania: 1993


 
Wpływ podejścia terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniu na zmianę postępowania terapeutycznego wobec osób uzależnionych od alkoholu

Lelonkiewicz Jacek

artykuł
Wydawnictwo: "Nowiny psychologiczne", nr 2 ;
Rok wydania: 1997Praca z pacjentem niezmotywowanym - praca z pacjentem uzależnionym

Lelonkiewicz Jacek

artykuł
Wydawnictwo: "Nowiny psychologiczne", nr 4 ;
Rok wydania: 1993


 
O zastosowaniu matematyki w terapii

Lelonkiewicz Jacek

artykuł
Wydawnictwo: "Nowiny psychologiczne", nr 3 ;
Rok wydania: 1997


 
Znaczenie i rola w terapii uzależnień

Labuda Krystian

artykuł
Wydawnictwo: Wychowanie na co dzień", nr 3 marzec;
Rok wydania: 2007


 
(Współ)praca z rodziną w terapii uzależnień

Labuda Krystian

artykuł
Wydawnictwo: "Wychowanie na co dzień", nr 10-11 październik-listopad ;
Rok wydania: 2005


 
„Klient ekspertem. Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach i jego zastosowanie w Polsce”

Kienhuis J., Świtek T. (red.)

książka
Wydawnictwo: ; Kraków
Rok wydania: 2007„Ścieżki rozwiązań”

Tomasz Świtek

książka
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka;
Rok wydania: 2009


 
„Stopem po terapii krótkoterminowej”

Brian Cade, Wiliam O'Hanlon

książka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Poznań
Rok wydania: 1996


 
„Edukacja i szkolenie w krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach”

Thorana S. Nelson (red.)

książka
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka; Kraków
Rok wydania: 2007

Na niniejszy zbiór składają się znakomite artykuły, notatki i inne materiały na temat filozofii uczenia krótkoterminowej terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, krótkie i długie opisy warsztatów oraz ćwiczenia opracowane przez ludzi, którzy właśnie tym się zajmują.„Poradnictwo krótkoterminowe: narracje i rozwiązania”

Judith Milner, Patrick O'Byrne

książka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Poznań
Rok wydania: 2007

„Innowacyjna i bardzo praktyczna książka, która stanowi wprowadzenie do podejścia narracyjnego i ukierunkowanego na rozwiązania w poradnictwie krótkoterminowym. Autorzy wskazują, jak możemy efektywnie poszukiwać rozwiązania za pomocą rozmów nastawionych na znalezienie wyjątków w naszym życiu, w których tkwi siła i zalążki rozwikłania naszych życiowych trudności.(...) Autorzy porównują i przeciwstawiają terapię ukierunkowaną na rozwiązania z innymi, bardziej tradycyjnymi metodami i podejściem ukierunkowanym na problem. Pokazują, w jaki sposób droga współpracy, wspólnego budowania i wzmacniania możliwości może pomóc w szybkim i bezbolesnym osiąganiu celów i uzyskaniu długotrwałych rezultatów.”„Terapia młodzieży z problemem narkotykowym. Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach”

Jacek Szczepkowski

książka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edukacyjne Akapit; Toruń
Rok wydania: 2007

„Niniejsza publikacja jest próbą ukazania pewnej perspektywy, która w naszym przekonaniu jest interesująca w odkrywaniu skutecznych sposobów pomocy dzieciom i młodzieży.(...) Książka składa się z siedmiu rozdziałów. W rozdziale pierwszym opisujemy proces dojrzewania młodzieży, jego charakterystyczne cechy. Zwracamy uwagę na te właściwości i zachowania, które charakteryzują ten specyficzny okres rozwojowy i pozwalają lepiej zrozumieć młodych ludzi. Rozdział drugi zawiera opis populacji młodzieży, jaka trafia do naszego ośrodka w związku z nadużywaniem, bądź uzależnieniem od różnych narkotyków. Analizie poddajemy m.in. wybrane cechy demograficzne tej grupy młodzieży, jej sytuację rodzinną, zainteresowania, czy też doświadczenia związane z nadużywaniem narkotyków. W kolejnym rozdziale podejmujemy kwestię rozumienia istoty uzależnienia i wpływu określonej teorii na sposób postrzegania osób uzależnionych oraz samej terapii. W rozdziale czwartym zawarto uwagi polemiczne związane z powszechnymi przekonaniami i mitami dotyczącymi tego, jak zazwyczaj rozumiana jest terapia młodzieży zażywającej narkotyki. Staramy się pokazać inne możliwości spojrzenia na różne zagadnienia z tym związane. Z kolei rozdział piąty zawiera charakterystykę Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, jego źródeł, podstawowych założeń oraz specyficznych umiejętności wykorzystywanych w ramach tego modelu. Następny rozdział, szósty, to propozycja alternatywnych rozwiązań w obszarze terapii uzależnień. Opisujemy w tym miejscu określone strategie terapeutyczne oraz sposoby postępowania z klientami o szczególnych potrzebach, m.in. młodzieżą, która nie chce zmienić swojego dotychczasowego postępowania. Rozdział ten zawiera także opis wybranych metod postępowania i technik terapeutycznych, które z powodzeniem stosujemy w pracy z naszymi klientami. Wreszcie przedstawiamy tutaj także wybrane wskazówki dotyczące konstruowania programów terapeutycznych dla młodzieży borykającej się z problemem narkotykowym. Ostatni rozdział został poświęcony rozumieniu współpracy z rodziną, jako ważnemu zagadnieniu w terapii młodzieży. Opisujemy w nim praktyczne sposoby spożytkowania zasobów, jakie tkwią w rodzinach naszych klientów.”„W poszukiwaniu rozwiązania. Przewodnik po terapii krótkoterminowej”

John Sharry, Brendan Madden, Melissa Darmody

książka
Wydawnictwo: Galaktyka; Łódź
Rok wydania: 2007

Książka ta jest zaprojektowana tak, by dać czytelnikowi możliwość doświadczenia, czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniu. Zawiera praktyczne ćwiczenia, które można wypróbować we własnej praktyce zawodowej. Każdy rozdział zawiera także studium przypadku, które pozwala sprawdzić, jak działają te idee w odniesieniu do konkretnego przypadku. Przykładowe odpowiedzi i podejścia zostały zamieszczone na końcu książki. Nie są one żadną miarą jedynymi "poprawnymi" odpowiedziami, ich celem jest jedynie naprowadzenie cię na właściwy trop. Książka ta jest użyteczna zarówno dla osób uczących się samodzielnie, jak i dla tych, którzy pracują w parach i małych grupach. Choć ćwiczenia zostały napisane z myślą o indywidualnym czytelniku, większość z nich można dostosować do pracy w małej grupie, co daje lepszą okazję do ćwiczenia umiejętności.„Rozmowy o rozwiązaniach. Podręcznik + DVD” ,„Rozmowy o rozwiązaniach. Podręcznik dla trenerów”, „Rozmowy o rozwiązaniach. Ćwiczenia dla studentów”

Peter de Jong, Insoo Kim Berg

książka
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka; Kraków
Rok wydania: 2007

„Rozmowy o rozwiązaniach są książką o tym, jak prowadzić rozmowy terapeutyczne z osobami oczekującymi pomocy (tzw. klientami). Opisany jest w niej szereg umiejętności potrzebnych do prowadzenia elementarnych wywiadów w zawodach zawiązanych z pomaganiem ludziom. Pod wieloma względami umiejętności te są wyjątkowe. Po pierwsze mają one za zadanie ułatwić klientowi opracowanie wizji szczęśliwszej przyszłości. Po drugie powodują one zarówno u klienta jak i terapeuty głębszą świadomość mocnych stron i zasobów, które klient może wykorzystać, zamieniając swoją wizję w rzeczywistość.”
Jednym z większych atutów tej pozycji jest płyta DVD z nagranymi fragmentami rozmów z klientem. Doskonale obrazuje poszczególne techniki terapeutyczne."Jeden mały krok do szczęśliwego życia. Jak odnaleźć swoje prawdziwe ja."

Yvonne Dolan

książka
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co;
Rok wydania: 2004

„Straszliwe nieszczęścia, które spotykają nas w życiu, przychodzą nieoczekiwanie, nam zaś nie pozostaje nic innego, jak tylko radzić sobie możliwie najlepiej. Nauczyłam się tego bardzo wcześnie. (...) Kiedy dorosłam, usiłowałam pogodzić się ze złymi rzeczami, które mnie spotkały i przyjąć dobro z otaczającego mnie świata, by znaleźć w sobie siłę, która pozwoliłaby mi uczynić moje życie wartościowym.
Między wiersze tej książki wpisana jest zarówno moja osobista droga, jak i losy tych klientów moich sesji terapeutycznych, rodziny i przyjaciół, którzy zainspirowali mnie, by zbudować życie, które teraz lśni jasnym blaskiem. Jeśli i ty zmagasz się z bolesną przeszłością - a nawet jeśli tego nie robisz - Jeden mały krok odblokuje twoje psychiczne zasoby oraz umiejętności, z których istnienia być może nie zdajesz sobie sprawy, i da ci siłę do stworzenia wymarzonego życia. Proponuję ci tę książkę jako talizman nadziei i odwagi na twą własną drogę. I choć nie znam cię osobiście, mocno wierzę, że potrafisz zbudować satysfakcjonujące życie, na które zawsze zasługiwałaś. Ja tego dokonałam i, wierz mi, ty także możesz to zrobić. Zacznij tylko od jednego małego kroku.”
Książka doskonała zarówno do samodzielnej pracy, własnego rozwoju jak i do wykożystania w pracy z klientem. Zawiera ok 120 ćwiczeń dotyczących poznawania siebie, budowania „radosnej przyszłości”, radzenia sobie z trudnościami i poszukiwania wspatrcia.„Terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniu. Pomaganie osobom z problemem alkoholowym”

Insoo Kim Berg, Scott D. Miller

książka
Wydawnictwo: Galaktyka; Łódź
Rok wydania: 2000

Jedna z pierwszych dostępnych na polskim rynku książek o TSR. Obecnie trudno ja znaleźć w księgarniach (nakład wyczerpany). Książka przedstawia metody pracy z osobami uzależnionymi oraz nadużywającymi alkoholu. Dokładnie opisuje stosowane w TSR techniki, cytuje fragmenty sesji terapeutycznych. Przeprowadza czytelnika krok po kroku przez kolejne etapy terapii: od podania założeń i zasad TSR, przez budowanie relacji terapuetycznej, formułowanie celów, interwencje terapeutyczne, po strategie utrzymywania i zwiększania postępów.